Przejdź do głównej zawartości

Masafumi Koshio, Olgierd Zbychorski: KYO

 


W MOK Olsztyn zakończyła się wystawa prac Masafumiego Koshio oraz Olgierda Zbychorskiego „KYO”


Ideą prezentacji wystawy w olsztyńskiej Galerii Amfilada jest promocja i zwrócenie uwagi na wyjątkową wartość oraz unikatowość kultury i twórczości związanej z Japonią oraz kaligrafią japońską. Prezentacja prac twórców dwóch na pozór odległych kultur we wspólnym dialogu i wspólnej, niespotykanej drodze twórczej.

Poemat Iroha

na lewo; Brzmienie dźwięku, środek; Góra Fuji, na prawo; piękno 

na lewo; Status Quo, środek; Zerwanie, na prawo Odejdź

4 pory roku, od lewej strony; Wiosna, Lato, Jesień, Zima

Kyo

Nokturn op. 12

na lewo Testament Ieyasu, na prawo; Bezinteresowność

Ścisła współpraca między artystami wizualnymi dokonująca się w ramach jednego obrazu jest zjawiskiem bardzo rzadkim. Zazwyczaj zawiązują się różnego rodzaju kooperatywy wystawiennicze, powstają grupy deklarujące ideowe podobieństwa, zespołowo ogłaszane są manifesty twórcze – ale wspólna praca dwóch artystów nad jednym dziełem to coś zaskakującego i wymagającego namysłu.
Nokturn op. 4

Wszechświat

Nokturn op.6

Kono michi

Olgierd Zbychorski i Masafumi Koshio zmieniają tę zasadę, stosując technikę, która dopuszcza dialog wewnątrz obrazu. Artyści godzą się na możliwości powstania nieprzewidzianych efektów i znaczeń powstających wskutek wzajemnego ingerowania w materię obrazu. Zastosowanie tej metody pozostawia dzieło w stanie otwartości do samego końca procesu twórczego. Nawet postawienie ostatniej plamy czy litery wymalowanej sentencji nie domyka ostatecznie znaczenia i sensu obrazu. Jednym z głównych przesłań prezentacji tej sztuki jest zaproszenie do dalszej pracy – tym razem pracy widza w sferze wyobraźni.

Ranetei i Kyuseikyu

Wystawa w Galerii Amfilada prezentuje kilkadziesiąt prac: kaligrafię, grafiki, fotografię eksperymentalną oraz tradycyjną. Artyści wplatają w nie wątki kulturowe, filozoficzne oraz historyczne – szczególnie kaligrafia mistrza Koshio, która przybliża i zachęca odbiorców do dalszego poznania kultury i technik twórczych stosowanych tradycyjnie w Japonii. Dedykowane drewniane ramy, szkło i np. aksamitne oprawy prezentują prace pomysłowo i nowocześnie, jednak z rzadko spotykaną estetyką, szacunkiem oraz wyjątkowym duchem, łączącym Nippon oraz Polskę.

Kojiki

Wystawa została objęta honorowym patronatem Ambasady Japonii w Polsce oraz posiada uzyskane przez autorów patronaty honorowe i wsparcie komunikacyjne: Miasta Yoshida, Yoshida Town Development Corporation, miasta Makinohara, Shizuoka City Center for Creative Communication, Magazynu kultury japońskiej Torii, Caligraphy and Art-Mikazukido.


























 


Komentarze

Najczęściej czytane

Zapowiedź wystawy ,,Naturalnie patchwork", marzec 2025

Grupa " Patchwork Cokolwiek Pomorski" Patchwork Cokolwiek Pomorski to nieformalna grupa powstała w 2016 roku w Gdańsku. Członkinie raz w miesiącu spotykają się, by wspólnie szyć patchworki i quilty, uczyć się wzajemnie, poznawać nowe techniki i miło spędzać czas. Patchwork to metoda szycia, w której łączy się małe kawałki różnych tkanin w większą całość, tworząc nowy wzór. Quilt to przepikowane dwie tkaniny, z ociepliną w środku. Górna warstwa często jest patchworkiem. Członkinie grupy tworzą prace wspólne i indywidualne, użytkowe oraz artystyczne. Każda osoba ma swoje ulubione metody szycia i niepowtarzalne podejście do tworzenia prac. Tradycyjne i artystyczne patchworki tworzone są z tkanin nowych lub z odzysku, często samodzielnie barwionych. Celem Grupy jest propagowanie patchworku. Artystki prezentują prace na wystawach indywidualnych lub zbiorowych. Biorą udział w konkursach krajowych i międzynarodowych. Wcześniejsze wspólne wystawy to ,,Patchwork", ,,Patchwork Gd...

Mola - Maria Fernanda Satizabal Gothard

  Jako artystka, badam różne media, aby znaleźć odpowiedni materiał i technikę, które odpowiadają mojej ekspresji jako kobiety. Już od wczesnego dzieciństwa fascynowała mnie sztuka prekolumbijska, ponieważ jest częścią tego, kim jestem. Po drugie, sztuka rdzennych ludów zapiera mi dech w piersiach; obrazy pojawiają się jako proste linie, które łączą się z moim wewnętrznym ja. Fascynuje mnie, jak ważna jest rola kobiet w społeczności. Od początku eksplorowałam sztukę eksperymentowania w innych mediach. Moja podróż rozpoczęła się od połączenia prekolumbijskich obrazów z moimi własnymi wewnętrznymi wizjami kształtów i ikon. Odnalazłam najsilniejsze połączenie z grupą rdzennych mieszkańców zwaną Kuna (Cunas). Żyją między Kolumbią a Panamą. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam ich wzory na tkaninie zwanej molas, byłam oczarowana; natychmiast zaczęłam kolekcjonować te dzieła. Zawsze fascynował mnie sposób, w jaki wyrażają swoją kulturę w tkaninie. Tradycyjne użycie odwróconej aplikacji i pat...

"Naturalnie Patchwork"

Grupa pań z Elbląga i Gdańska przygotowała wspaniałe prace, a wernisaż w dniu 10 marca spotkał się z ogromnym zainteresowaniem.

Wernisaż Pani Marii Fernandy Satizabal Gothard, wystawa pachworków mola - 18 listopad 2024 Baccalarium

 Nietypowe prace, wręcz niesamowite.

Wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie

Dzisiejszy wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie spotkał się dużym zainteresowania, bo są tam ciekawe zdjęcia z aż dwóch wystaw. Secesja Wernisaż poprzedził wywiad który z Leaderką Klubu Miłośników Fotografii Akademii Trzeciego Wieku Elżbietą Konopacką-Romanowską prowadziła Ewelina Bladosz. Portret Seniora Aktywnego Klub Miłośników Fotografii w towarzystwie Pani Lidii Milik (Z-ca Dyrektora GOKu) w Stawigudzie i organizatorki wystaw Pani Eweliny Bladosz. wszyscy uczestnicy wernisażu

ZIMA - wystawa w bibliotece

Wczorajszy wernisaż (16 grudnia 2024) przypomniał nam że istnieje też inna zima: biała, mroźna, a nie tak jaką mamy teraz za oknami, przyjdźcie na wystawę do Biblioteki w Kortowie żeby sobie przypomnieć jak to dawniej było. Wystawę otworzyła Pani Dyrektor dr inż. Scolactyka Baran. odchodzi na emeryturę i została uhonorowana Dyplomem a także specjalnym podarunkiem wykonanym przez Anię Sell, a jest to "frezowane" jajo Strusia Nandu  Wspólne zdjęcie pod "nowoczesną" Choinką a następnie każdy z autorów swoich prac opowiedział jak i gdzie powstały Ela Szafranko odkryła w sobie nowy talent i teraz maluje akwarelami.  a Wiola Ustyjańczuk też o malarstwie i o nagrodzie którą dostała za "niższy" obraz a teraz fotografie Leszek Kuryłowicz czyli ja, opowiedziałem gdzie powstały moje zdjęcia z kolei Jacek Sztorc powiedział że nie ma "złej" pogody na zdjęcia, jego zdjęcie powstało przy dużym zachmurzeniu Darek Brzóska zaskoczył nas (lewe zdjęcie) tym że jest ...