Przejdź do głównej zawartości

Nasze Niebo Kopernika - zaczynamy!

Tak wygląda teraz, przed pomalowaniem.
Grupa Artystyczna Rezerwa Twórcza UWM zaprasza do wspólnego malowania obrazu pt. Nasze Niebo Kopernika. 

Malować będziemy w dniach 13-17 lutego 2023 r. by zdążyć z gotową pracą na urodziny Mikołaja Kopernika i Dzień Nauki Polskiej, przypadających 19 lutego.

Początek malowania Kortowo, Stara Kotłownia, 13 lutego godz. 9.00. Codziennie będziemy malowali do godz. 14.00 w tym samym miejscu a w środę 15 lutego w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie (ul. Tuwima). Szczegóły i aktualne informacja na Facebooku.

Na obrazie o powierzchni 80 cm na 100 cm zaznaczyliśmy ołówkiem 832 kwadraty. Każdy z uczestników będzie mógł pomalować jeden kwadrat o powierzchni 3 na 3 cm2. Może być sam kolor lub dowolna kompozycja. Wszystko to, co autor uzna za stosowne i zainspirowane niebem Kopernika. Malujemy farbami akrylowymi (pędzle i farby będą na miejscu). Każdy z autorów wpiszę się do pamiątkowej Księgi Autorów, podając swoje nazwisko oraz koordynaty swojego kwadratu (dzięki współrzędnym łatwo będzie można odnaleźć indywidualny wkład każdego autora). Liczba autorów ograniczona jest liczbą wyznaczonych kwadratów.

Po co i dlaczego? Przede wszystkim jest to przedsięwzięcie integracyjne środowiska akademickiego oraz mieszkańców Olsztyna. Chcemy uczcić zarówno Rok Mikołaja Kopernika jak i rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika (prezent urodziny dla sławnego mieszkańca naszego miasta). Będziemy także świętowali Dzień Nauki Polskiej. Obraz, który powstanie będziemy udostępniali na wystawach organizowanych w różnych miejsca Olsztyna i regionu. Nasze Niebo Kopernika będzie także rekwizytem, służącym do opowiadania o nauce i badaniach naukowych.

My, społeczność akademicka i naukowa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Polskiej Akademii Nauk, pracownicy akademiccy i naukowi wraz ze studentami, absolwentami i mieszkańcami Olsztyna, na zaproszenie Artystycznej Rezerwy Twórczej UWM, dla uczczenia kolejnej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika oraz ogólnopolskiego Roku Mikołaja Kopernika, w miesiącu lutym Roku Pańskiego 2023 r., zbierzemy się by namalować obraz pt. Nasze Niebo Kopernika.

Każdy z autorów, pomaluje tylko jeden mały kwadrat wielkości 3 na 3 cm2, umieszczając na nim to, co uzna za stosowne i właściwe. Tak powstanie Nasze Niebo Kopernika, tak jak je widzimy i interpretujemy. 

Sposób wykonania i efekt końcowy symbolizuje naukę i tworzenie wiedzy. Najkrócej opisać można to jako 3 razy K. Po pierwsze kumulatywnie, bo efekty zarówno naszej pracy jak i badań naukowych sumują się w ciągu kolejnych lat i wieków a każde pokolenie uczonych i naukowców korzysta z dorobku poprzedników, uzupełniając je swoim wkładem. Po drugie kolektywnie – nasza praca malarska, tak jak i wiedza ludzka, powstaje zbiorowym wysiłkiem wielu osób. Zwłaszcza współcześnie nauka rozwija się w licznych zespołach badawczych. W pojedynkę niewiele już można zdziałać. Nauka potrzebuje współpracy, tak jak nasze wspólne malowanie. Po trzecie konektywnie – bo wiedza i nasze artystyczne pomysły rozproszone są w wielu głowach i razem, w interakcji, ujawniają swą złożoność i ogrom zgromadzonych faktów, teorii, przemyśleń. Nasze Niebo Kopernika powstanie - tak jak i wiedza naukowa - we współpracy. Efekt będzie dla nas niespodzianką i nie był zaplanowany ani wcześniej zaprojektowany. To suma indywidualnych wizji, pracy i naszej osobistej interpretacji frazy „niebo Kopernika”. Efekty badań naukowych i wiedza ludzka także są sumą indywidualnego wkładu wielu osób i wielu pokoleń. Efekt nieprzewidziany i niezaplanowany choć spójny.

Po namalowaniu, nasze wspólne dzieło udostępnimy szerokiej publiczności do kontemplacji, dyskusji i kolejnych inspiracji. Zapraszamy do kontynuacji w dowolnej formie: dyskusji, komentarzy, prac malarskich czy muzycznych. Niebo, jakie widział Mikołaj Kopernik, jest ogromne, z mnóstwem galaktyk, gwiazd, czarnych dziur i planet. Jest miejsce i na Twoją kreatywność oraz aktywność. Będziemy pokazywać Nasze Niebo Kopernika na wystawach by opowiadać o nauce i o dziele Mikołaja Kopernika oraz o przewrotach kopernikańskich w nauce.


Przedsięwzięcie odbywa się pod patronatem:

Dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM, Rektor UWM w Olsztynie

Prof. dr hab. Andrzej Ciereszko, Prezes Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku

Prof. dr hab. Mariusz Piskuła, Dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie








Komentarze

Najczęściej czytane

Zapowiedź wystawy ,,Naturalnie patchwork", marzec 2025

Grupa " Patchwork Cokolwiek Pomorski" Patchwork Cokolwiek Pomorski to nieformalna grupa powstała w 2016 roku w Gdańsku. Członkinie raz w miesiącu spotykają się, by wspólnie szyć patchworki i quilty, uczyć się wzajemnie, poznawać nowe techniki i miło spędzać czas. Patchwork to metoda szycia, w której łączy się małe kawałki różnych tkanin w większą całość, tworząc nowy wzór. Quilt to przepikowane dwie tkaniny, z ociepliną w środku. Górna warstwa często jest patchworkiem. Członkinie grupy tworzą prace wspólne i indywidualne, użytkowe oraz artystyczne. Każda osoba ma swoje ulubione metody szycia i niepowtarzalne podejście do tworzenia prac. Tradycyjne i artystyczne patchworki tworzone są z tkanin nowych lub z odzysku, często samodzielnie barwionych. Celem Grupy jest propagowanie patchworku. Artystki prezentują prace na wystawach indywidualnych lub zbiorowych. Biorą udział w konkursach krajowych i międzynarodowych. Wcześniejsze wspólne wystawy to ,,Patchwork", ,,Patchwork Gd...

Mola - Maria Fernanda Satizabal Gothard

  Jako artystka, badam różne media, aby znaleźć odpowiedni materiał i technikę, które odpowiadają mojej ekspresji jako kobiety. Już od wczesnego dzieciństwa fascynowała mnie sztuka prekolumbijska, ponieważ jest częścią tego, kim jestem. Po drugie, sztuka rdzennych ludów zapiera mi dech w piersiach; obrazy pojawiają się jako proste linie, które łączą się z moim wewnętrznym ja. Fascynuje mnie, jak ważna jest rola kobiet w społeczności. Od początku eksplorowałam sztukę eksperymentowania w innych mediach. Moja podróż rozpoczęła się od połączenia prekolumbijskich obrazów z moimi własnymi wewnętrznymi wizjami kształtów i ikon. Odnalazłam najsilniejsze połączenie z grupą rdzennych mieszkańców zwaną Kuna (Cunas). Żyją między Kolumbią a Panamą. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam ich wzory na tkaninie zwanej molas, byłam oczarowana; natychmiast zaczęłam kolekcjonować te dzieła. Zawsze fascynował mnie sposób, w jaki wyrażają swoją kulturę w tkaninie. Tradycyjne użycie odwróconej aplikacji i pat...

"Naturalnie Patchwork"

Grupa pań z Elbląga i Gdańska przygotowała wspaniałe prace, a wernisaż w dniu 10 marca spotkał się z ogromnym zainteresowaniem.

Wernisaż Pani Marii Fernandy Satizabal Gothard, wystawa pachworków mola - 18 listopad 2024 Baccalarium

 Nietypowe prace, wręcz niesamowite.

Wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie

Dzisiejszy wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie spotkał się dużym zainteresowania, bo są tam ciekawe zdjęcia z aż dwóch wystaw. Secesja Wernisaż poprzedził wywiad który z Leaderką Klubu Miłośników Fotografii Akademii Trzeciego Wieku Elżbietą Konopacką-Romanowską prowadziła Ewelina Bladosz. Portret Seniora Aktywnego Klub Miłośników Fotografii w towarzystwie Pani Lidii Milik (Z-ca Dyrektora GOKu) w Stawigudzie i organizatorki wystaw Pani Eweliny Bladosz. wszyscy uczestnicy wernisażu

ZIMA - wystawa w bibliotece

Wczorajszy wernisaż (16 grudnia 2024) przypomniał nam że istnieje też inna zima: biała, mroźna, a nie tak jaką mamy teraz za oknami, przyjdźcie na wystawę do Biblioteki w Kortowie żeby sobie przypomnieć jak to dawniej było. Wystawę otworzyła Pani Dyrektor dr inż. Scolactyka Baran. odchodzi na emeryturę i została uhonorowana Dyplomem a także specjalnym podarunkiem wykonanym przez Anię Sell, a jest to "frezowane" jajo Strusia Nandu  Wspólne zdjęcie pod "nowoczesną" Choinką a następnie każdy z autorów swoich prac opowiedział jak i gdzie powstały Ela Szafranko odkryła w sobie nowy talent i teraz maluje akwarelami.  a Wiola Ustyjańczuk też o malarstwie i o nagrodzie którą dostała za "niższy" obraz a teraz fotografie Leszek Kuryłowicz czyli ja, opowiedziałem gdzie powstały moje zdjęcia z kolei Jacek Sztorc powiedział że nie ma "złej" pogody na zdjęcia, jego zdjęcie powstało przy dużym zachmurzeniu Darek Brzóska zaskoczył nas (lewe zdjęcie) tym że jest ...