Przejdź do głównej zawartości

Gala wręczenia nagród Talentów Roku

 

Kolejna, już 15. edycja Talentów Roku – rozstrzygnięta! Kapituła nagrody Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka Talenty Roku 2021 zdecydowała, że laureatami tych nagród są:

1. Karolina Sadowska - młoda aktorka, od 2016 roku w Teatrze Lalek w Olsztynie; otrzyma nagrodę specjalną Talent Roku - Talent Olsztyna, o którą wnioskował Prezydent Miasta.

2. Krystyna Sztramska - laureatka konkursu poetyckiego „Z polskiego na nase”, organizowanego przez GOK Dźwierzuty, autorka audycji radiowych, książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz tomików poezji, publicystka, aktywna uczestniczka Działdowskiej Kuźni Słowa.

3. Monika Stepień - młoda doktorantka, nagradzana w konkursach literackich, realizatorka wielu projektów artystycznych w formach parateatralnych, plastycznych i poetyckich; bardzo ceniona głównie w młodym środowisku kulturotwórczym Olsztyna.

4. Anna Rau - starszy kustosz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej imienia Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie; nagroda przyznana jako wyraz uznania za wyjątkową aktywność w czasie pandemii i rozwijanie kolekcji dokumentów życia społecznego - pomimo ograniczeń związanych z pandemią, w ostatnim czasie pozyskała dla użytkowników biblioteki prawie 3 tysiące nowych obiektów.

Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystej gali, organizowanej w sali widowiskowej Olsztyńskiego Planetarium, 29 października, godzina 18.30, wstęp wolny. Podczas gali wręczone zostaną pozostałe nagrody, których w planowanym terminie grudnia ubiegłego roku, z powodu pandemii, nie mogli odebrać laureaci tytułów Talent Roku 2020. W sumie publiczność pozna na scenie dużą grupę twórców:

1. Agata Grzegorczyk-Wosiek z Olsztyna, pisarka, animatorka kultury, blogerka.

2. Agnieszka Markowicz z Barczewa, malarka.

3. Maciej Maziński z Susza, pianista.

4. Julia Drygas z Olsztyna, tancerka.

5. Grupa wokalna Wild z Lidzbarka Warmińskiego.

6. Artystyczna Rezerwa Twórcza z Olsztyna - nagroda za jubileusz działalności upowszechniania rozwoju osobistego przez sztukę (nagroda specjalna).

7. Karolina Sadowska z Olsztyna, aktorka (nagroda na wniosek prezydenta Olsztyna).

8. Krystyna Sztramska z Działdowa, pisarka, poetka.

9. Monika Stępień z Olsztyna, poetka, pisarka, badacz kultury.

10. Anna Rau z Olsztyna, bibliotekarka (nagroda specjalna).

Organizację wydarzenia wsparli: Prezydent Olsztyna, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, a prywatnymi sponsorami są: menedżer kultury - Piotr Pancer, lekarka i radna Olsztyna - Ewa Zakrzewska, ekolożka i artystka - Anna Wojszel, wydawca - Tomasz Śrutkowski.

W finale uroczystości koncert specjalny nagrodzonej grupy WILD, przygotowującej się do konkursu w Dubaju oraz okolicznościowy poczęstunek.

Stowarzyszenie Pro Kultura i Sztuka organizuje wydarzenie po raz 15. - wszyscy członkowie stowarzyszenia pracują w nim społecznie.
Artykuł w listopadowym numerze Wiadomości Uniwersyteckich.


Komentarze

Najczęściej czytane

Zapowiedź wystawy ,,Naturalnie patchwork", marzec 2025

Grupa " Patchwork Cokolwiek Pomorski" Patchwork Cokolwiek Pomorski to nieformalna grupa powstała w 2016 roku w Gdańsku. Członkinie raz w miesiącu spotykają się, by wspólnie szyć patchworki i quilty, uczyć się wzajemnie, poznawać nowe techniki i miło spędzać czas. Patchwork to metoda szycia, w której łączy się małe kawałki różnych tkanin w większą całość, tworząc nowy wzór. Quilt to przepikowane dwie tkaniny, z ociepliną w środku. Górna warstwa często jest patchworkiem. Członkinie grupy tworzą prace wspólne i indywidualne, użytkowe oraz artystyczne. Każda osoba ma swoje ulubione metody szycia i niepowtarzalne podejście do tworzenia prac. Tradycyjne i artystyczne patchworki tworzone są z tkanin nowych lub z odzysku, często samodzielnie barwionych. Celem Grupy jest propagowanie patchworku. Artystki prezentują prace na wystawach indywidualnych lub zbiorowych. Biorą udział w konkursach krajowych i międzynarodowych. Wcześniejsze wspólne wystawy to ,,Patchwork", ,,Patchwork Gd...

Mola - Maria Fernanda Satizabal Gothard

  Jako artystka, badam różne media, aby znaleźć odpowiedni materiał i technikę, które odpowiadają mojej ekspresji jako kobiety. Już od wczesnego dzieciństwa fascynowała mnie sztuka prekolumbijska, ponieważ jest częścią tego, kim jestem. Po drugie, sztuka rdzennych ludów zapiera mi dech w piersiach; obrazy pojawiają się jako proste linie, które łączą się z moim wewnętrznym ja. Fascynuje mnie, jak ważna jest rola kobiet w społeczności. Od początku eksplorowałam sztukę eksperymentowania w innych mediach. Moja podróż rozpoczęła się od połączenia prekolumbijskich obrazów z moimi własnymi wewnętrznymi wizjami kształtów i ikon. Odnalazłam najsilniejsze połączenie z grupą rdzennych mieszkańców zwaną Kuna (Cunas). Żyją między Kolumbią a Panamą. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam ich wzory na tkaninie zwanej molas, byłam oczarowana; natychmiast zaczęłam kolekcjonować te dzieła. Zawsze fascynował mnie sposób, w jaki wyrażają swoją kulturę w tkaninie. Tradycyjne użycie odwróconej aplikacji i pat...

"Naturalnie Patchwork"

Grupa pań z Elbląga i Gdańska przygotowała wspaniałe prace, a wernisaż w dniu 10 marca spotkał się z ogromnym zainteresowaniem.

Wernisaż Pani Marii Fernandy Satizabal Gothard, wystawa pachworków mola - 18 listopad 2024 Baccalarium

 Nietypowe prace, wręcz niesamowite.

Wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie

Dzisiejszy wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie spotkał się dużym zainteresowania, bo są tam ciekawe zdjęcia z aż dwóch wystaw. Secesja Wernisaż poprzedził wywiad który z Leaderką Klubu Miłośników Fotografii Akademii Trzeciego Wieku Elżbietą Konopacką-Romanowską prowadziła Ewelina Bladosz. Portret Seniora Aktywnego Klub Miłośników Fotografii w towarzystwie Pani Lidii Milik (Z-ca Dyrektora GOKu) w Stawigudzie i organizatorki wystaw Pani Eweliny Bladosz. wszyscy uczestnicy wernisażu

ZIMA - wystawa w bibliotece

Wczorajszy wernisaż (16 grudnia 2024) przypomniał nam że istnieje też inna zima: biała, mroźna, a nie tak jaką mamy teraz za oknami, przyjdźcie na wystawę do Biblioteki w Kortowie żeby sobie przypomnieć jak to dawniej było. Wystawę otworzyła Pani Dyrektor dr inż. Scolactyka Baran. odchodzi na emeryturę i została uhonorowana Dyplomem a także specjalnym podarunkiem wykonanym przez Anię Sell, a jest to "frezowane" jajo Strusia Nandu  Wspólne zdjęcie pod "nowoczesną" Choinką a następnie każdy z autorów swoich prac opowiedział jak i gdzie powstały Ela Szafranko odkryła w sobie nowy talent i teraz maluje akwarelami.  a Wiola Ustyjańczuk też o malarstwie i o nagrodzie którą dostała za "niższy" obraz a teraz fotografie Leszek Kuryłowicz czyli ja, opowiedziałem gdzie powstały moje zdjęcia z kolei Jacek Sztorc powiedział że nie ma "złej" pogody na zdjęcia, jego zdjęcie powstało przy dużym zachmurzeniu Darek Brzóska zaskoczył nas (lewe zdjęcie) tym że jest ...