Przejdź do głównej zawartości

Barbara Chodań



"Po prawie 40-tu latach pracy w Bibliotece Uczelnianej przeszłam na emeryturę. Będąc na niej nie spoczęłam na laurach, ale szybko zaczęłam realizować swoje pasje, które wypełniły moją samotność. Wymienić należy":  

Wykonywanie makramy (wernisaż przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w 2007 r. i w Bibliotece Głównej UWM w 2012 r oraz w Planetarium w 2016 r.)

Fotografowanie
a) wschodów i zachodów słońca oraz kwiatów (wernisaż w Bibliotece Gł. UWM w 2014 r.)
b) ciekawych miejsc z różnych podróży m.in. do Szwajcarii i Francji (wernisaż w Bibliotece Gł. UWM w 2015 r.)
c) na wernisażu w Bibliotece Gł. UWM w tym roku 2016 eksponowana jest młoda samotna brzoza oraz brzoza wieloletnia – obydwie w różnych porach roku. Brzoza jest symbolem wiosny i odradzania się życia. Ujmuje swoją urodą, jak pisał Adam Mickiewicz w księdze III poematu „Pan Tadeusz”. Wykorzystywana jest w praktykach kultowych, lecznictwie i przemyśle drzewnym i innych dziedzinach.  Sporo czasu poświęcam działając w wolontariacie od wielu lat. To wspaniała pasja pomóc osobom samotnym, często chorym i niepełnosprawnym.

Zapraszana jest też na spotkania komisji do spraw emerytów i rencistów przy ZNP Kortowskiej Uczelni, której byłam przez 8 lat członkiem jeszcze pracując w Bibliotece.  Włącza się też do różnej działalności charytatywnej przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku, którego jestem słuchaczem od 20 lat.  W ramach tej działalności współpracowała z fotoreporterem Tomaszem Grabowskim, stypendystą Marszałka woj. Warmińsko-Mazurskiego. Brała udział w projekcie fotograficznym pt. „ Bliżej..”. Odwiedziliśmy wtedy kilka osób potrzebujących pomocy i bliskości drugiej osoby (wernisaż w Warm.-Maz. Filharmonii w 2014 r.)

Realizując pasję pomagania innym zostałam doceniona przez Uniwersytet Trzeciego Wieku, który wystąpił o różne wyróżnienia (medal św. Jakuba od prezydenta Olsztyna Jerzego Małkowskiego – 2010 r., nominacja w konkursie „ Barwy Wolontariatu” – 2012 r., w marcu 2016 uhonorowana zostałam statuetką „Ludzie Dobrej Woli” przez Przewodniczącego Kapituły Wielkiego Serca prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza).

"To wszechstronne docenienie mojej pracy w zakresie wolontariatu dało mi wiele satysfakcji i mobilizuje do dalszej pracy w wypełnianiu tak potrzebnej pasji. Pasją jest też uczestnictwo w chórze „Pasjonata” przy UTW.  Staram się też znaleźć czas na odwiedzenie różnych wernisaży i wystaw, a także w miarę możliwości ciekawszych obiektów."

Barbara Chodań



Komentarze

Najczęściej czytane

Świat jest Ogrodem

 Dzisiejszy wernisaż Wioletty Ustyjańczuk w Baccalarium (Kortowo) spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, przepiękne akwarele, warto je zobaczyć na dzisiejszym wernisażu wystąpił z koncertem fortepianowym Pan Zygmunt Kociniak

Wernisaż Pani Marii Fernandy Satizabal Gothard, wystawa pachworków mola - 18 listopad 2024 Baccalarium

 Nietypowe prace, wręcz niesamowite.

Mola - Maria Fernanda Satizabal Gothard

  Jako artystka, badam różne media, aby znaleźć odpowiedni materiał i technikę, które odpowiadają mojej ekspresji jako kobiety. Już od wczesnego dzieciństwa fascynowała mnie sztuka prekolumbijska, ponieważ jest częścią tego, kim jestem. Po drugie, sztuka rdzennych ludów zapiera mi dech w piersiach; obrazy pojawiają się jako proste linie, które łączą się z moim wewnętrznym ja. Fascynuje mnie, jak ważna jest rola kobiet w społeczności. Od początku eksplorowałam sztukę eksperymentowania w innych mediach. Moja podróż rozpoczęła się od połączenia prekolumbijskich obrazów z moimi własnymi wewnętrznymi wizjami kształtów i ikon. Odnalazłam najsilniejsze połączenie z grupą rdzennych mieszkańców zwaną Kuna (Cunas). Żyją między Kolumbią a Panamą. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam ich wzory na tkaninie zwanej molas, byłam oczarowana; natychmiast zaczęłam kolekcjonować te dzieła. Zawsze fascynował mnie sposób, w jaki wyrażają swoją kulturę w tkaninie. Tradycyjne użycie odwróconej aplikacji i pat...

Podróżą każda fotografia jest...

Wczorajszy wernisaż fotograficzny Ks.dra.hab. Zbigniewa Stępniaka spotkał się z dużym zainteresowaniem, niestety oprawa z nałożonym plastikiem spowodowała że zdjęcia mają poświatę od oświetlenia, więc musicie zobaczyć ją osobiście, a zaręczam jest co oglądać.

Inordinato

Wczorajszy wernisaż wystawy studentów III roku I st. Edukacji Artystycznej w zakresie sztuk plastycznych Wydziały Sztuki Zadziwiające jest to że nie są to przetworzony fotografie, a grafika komputerowa Poniżej autorka plakatu Autorzy prac Prace powstały w pracowni rysunku cyfrowego pod kierunkiem dr Joanny Bentkowskiej-Hlebowicz i oczywiście wpis w kronice

ZIMA

 Wczorajszy wernisaż (16 grudnia 2024) przypomniał nam że istnieje też inna zima: biała, mroźna, a nie tak jaką mamy teraz za oknami, przyjdźcie na wystawę do Biblioteki w Kortowie żeby sobie przypomnieć jak to dawniej było Wystawę otworzyła Pani Dyrektor dr inż. Scolactyka Baran odchodzi na emeryturę i została uhonorowana Dyplomem a także specjalnym podarunkiem wykonanym przez Anię Sell, a jest to "frezowane" jajo Strusia Nandu  Wspólne zdjęcie pod "nowoczesną" Choinką a następnie każdy z autorów swoich prac opowiedział jak i gdzie powstały Ela Szafranko odkryła w sobie nowy talent i teraz maluje akwarelami  a Wiola Ustyjańczuk też o malarstwie i o nagrodzie którą dostała za "niższy" obraz a teraz fotografie Leszek Kuryłowicz czyli ja, opowiedziałem gdzie powstały moje zdjęcia z kolei Jacek Sztorc powiedział że nie ma "złej" pogody na zdjęcia, jego zdjęcie powstało przy dużym zachmurzeniu Darek Brzóska zaskoczył nas (lewe zdjęcie) tym że jest to...