Przejdź do głównej zawartości

Miniony rok akademicki Grupy A*R*T

Wystawa malowanych butelek i słoików Stanisław Czachorowski 
pt. "Arteterapia - odpoczynek przy sztuce", luty 2020 r. Stary Ratusz, Biblioteka Wojewódzka, Stare Miasto, Olsztyn. 



Olsztyn, 13.12.2020r.

Szanowni i Drodzy Członkowie Grupy A*R*T

Zbliżają się Święta Bożonarodzeniowe i Nowy Rok 2021. Z tej okazji składam całej naszej społeczności serdeczne życzenia wszystkiego najlepszego w życiu osobistym a przede wszystkim radzenia sobie w trudnej obecnej sytuacji. Co roku przy różnych i szczególnych okazjach składam życzenia czerpania satysfakcji z realizowania własnych zamierzeń artystycznych. Życzę dużej dozy optymizmu i radości z naszej pracy.

Nie udało się zorganizować 10. wystawy, która co roku, była naszym sztandarowym wydarzeniem. Wiadomo pandemia. JM Rektor UWM dr hab. Jerzy Przyborowski prof. UWM, który zgodził się objąć patronatem naszą wystawę - zasugerował, by ze względów na dopiero co zaostrzone przepisy bezpieczeństwa, ukazać nasz dorobek zdalnie przez internet. Wystawa w założeniu miała ukazać wybrane najlepsze prace każdego z nas z całego okresu przynależności do Grupy A*R*T. Wernisaże organizujemy właśnie od 10 lat w Dzień Edukacji Narodowej 14. października. Do tej pory w naszych dziewięciu wystawach uczestniczyły łącznie 74 osoby z naszej uczelni oraz naszych absolwentów-członków Stowarzyszenia Absolwentów UWM.

Za sukces uważamy wyróżnienia jakie otrzymaliśmy z dwóch niezależnych instytucji.

Szczególnie cieszy nagroda Talent Roku 2020 przyznana prze Kapitułę Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka pod przewodnictwem prezes Zarządu Pani Elżbiety Mierzyńskiej. Razem z nami zostały nominowane jeszcze trzy osoby i dwa zespoły. Serdeczne dziękujemy Kapitule i naszej Koleżance Bożennie Koper, która nas zgłosiła do konkursu.

Drugim wyróżnieniem jest propozycja dyrekcji PAN w Olsztynie, by kolejne osoby z naszej grupy ukazały swój dorobek w ich edycjach kwartalnika naukowego noszącego tytuł PANorama. Propozycje akceptowane są przez ich redakcję.

Do niewątpliwych sukcesów zaliczamy kilka wystaw organizowanych przez zespół Elżbietę i Feliksa Walichnowskich oraz malarzy a wśród nich ; Maria Bentkowska, Marta Bulik, Dorota Czaplicka, Teresa Kosman oraz piszący niniejszy tekst.

Wymienię tutaj okolicznościowe wystawy tego zespołu z następujących okazji: 80.rocznicy wybuchu II W.Ś. , w Wojewódzkiej Bibliotece i w Starostwie Powiatowym. Wystawę 75-lecia Początków Osadnictwa w d. Okręgu Mazurskim w latach 1945-1950 zorganizowanej również w Wojewódzkiej Bibliotece i 70- lecie Powstania Uczelni Kortowskiej w Klubie Pracowników UWM Baccalarium. Większość wernisaży udało się zorganizować z udziałem zaproszonych gości, gdy restrykcje sanitarne pandemii zelżały. Jest to znaczący dorobek z udziałem Państwa Elżbiety( foto) i Feliksa (wiersze) Walichnowskich. Pan Feliks w 2019roku obchodził 90-tą rocznicę urodzin. W Klubie Dziennikarza spotkał się z kolegami dziennikarzami. Kilku z nas było również tam obecnych.

W naszym II tomie kroniki opisaliśmy szeroko realizację 9. wernisażu w 2019 roku. Z tego najważniejszego dla nas corocznego wydarzenia mamy także album w którym znalazły się prace 35 członków. Dzięki fotografiom Marzeny Baniel i trochę moich mamy tam też sporo migawek z pleneru w Ornecie, który zorganizował w pięknym stylu i z licznymi atrakcjami nasz wice przewoniczący Stanisław Czachorowski.

Odnotowaliśmy liczne wernisaże indywidualne organizowane przez naszych członków: Bibliotece Uniwersyteckiej Marii Bentkowskiej, wraz z córką Joanną i wnuczkiem (13.09.2019); w Starym Ratuszu -Bożenny Koper i Andrzeja Lubeckiego (indywidualnie 20.12.2019 i 20.01 2020 –fraktale) Z kolei Dorota Czaplicka otrzymała nagrodę II stopnia w konkursie MILITARY ART w Lublińcu X 2019. oraz uczestniczyła w wernisażu w Bibliotece Pedagogicznej Z Belferskiej Pracowni październik-listopad 2019-wraz z A. J.). Anna Szepelska-Sell została wpisana do; Encyclopedia of World Egg Artists – Who is Who?

Sukcesem było zorganizowanie jedniodniowego pleneru u Państwa Alicji i Janusza Dramińskich w Naterkach i Gronitach. Zaproszenie otrzymaliśmy na wystawie starych Maszyn Rolniczych w Muzeum Nowoczesności z udziałem b. Rektora prof. Ryszarda Góreckiego.

Rektor namawiał, by wykonać album Pt. roboczym tytułem „Inżynieria rolnicza na Warmii i Mazurach”. Może coś z tego wyjdzie.

Specjalne podziękowania kierujemy do kierownika Klubu Pracowników UWM Baccalarium Bogusława Woźniaka. Klub ma sporo kół zainteresowań. Nasza grupa A*R*T jest jedną z nich. Liczne stowarzyszenia regionalne, kolekcjonerzy, szachiści, brydżyści, różnorakie kursy były jeszcze niedawno stałymi formami działalności. W klubie mamy swoją przystań i oby jak najszybciej udało się wszystko znów reaktywować. W klubie stale trwa nasza wystawa Pt. 70 lat Uczelni Kortowskiej. Miała trwać miesiąc a trwa już czwarty. Liczymy, że uda się przynajmniej zorganizować Finisaż tej wystawy. Nasi poeci z grupy A*R*T Poetica, którzy włączyli się do Towarzystwa Miłośników Poezji pod przewodnictwem Prof. Leszka Rogalskiego wydają liczne indywidualne i zbiorowe tomiki wierszy. Serdecznie Gratulujemy! Poeci również mają swoją przystań w klubie Baccalarium.

Podziękowania i najlepsze życzenia kierujemy do dyrekcji Biblioteki Uniwersyteckiej. Pani doktor Scholastyce Baran i mgr Przemkowi Zielińskiemu jesteśmy wdzięczni za patronowanie każdej naszej wystawie uczestnicząc w gronie otwierających. Zawsze życzliwie i rzetelnie pomagają w przygotowaniach.

Życie nas nie pieści, ale to już powoli staje się banałem. Pracujemy bez kontaktu osobistego. Utrudnia to współdziałanie, mam nawet wrażenie, że rozluźniają więzy nas łączące. Strony internetowe, które tworzą nasi koledzy Stanisław Czachorowski i Roman Korzus redukują poważnie te odczucia. Strona: artystycznarezerwatworcza-uwm-olsztyn.pl stała się już faktem. Mamy już ponad 4tys. wejść z około 20 krajów. Druga, która ma ukazać dorobek kolejnego roku jest w budowie. Dziękujmy wszystkim, którzy włączyli się do tych inicjatyw. Nasz apel o wysłanie choćby niewielkiej liczby prac do drugiej strony został właściwie zignorowany -11 zgłoszeń! Nie było nawet próby wyjaśnienia co się stało. Tak się nie robi! Zapytamy o tę sprawę w przyszłym roku. Póki co trzymajmy się razem i życzmy sobie samych szczęśliwych dni w okresie Świąt i w Nowym Roku 2021.


Przewodniczący Antoni Jarczyk


Maj 2020, wystawa plenerowa 

Komentarze

Najczęściej czytane

Zapowiedź wystawy ,,Naturalnie patchwork", marzec 2025

Grupa " Patchwork Cokolwiek Pomorski" Patchwork Cokolwiek Pomorski to nieformalna grupa powstała w 2016 roku w Gdańsku. Członkinie raz w miesiącu spotykają się, by wspólnie szyć patchworki i quilty, uczyć się wzajemnie, poznawać nowe techniki i miło spędzać czas. Patchwork to metoda szycia, w której łączy się małe kawałki różnych tkanin w większą całość, tworząc nowy wzór. Quilt to przepikowane dwie tkaniny, z ociepliną w środku. Górna warstwa często jest patchworkiem. Członkinie grupy tworzą prace wspólne i indywidualne, użytkowe oraz artystyczne. Każda osoba ma swoje ulubione metody szycia i niepowtarzalne podejście do tworzenia prac. Tradycyjne i artystyczne patchworki tworzone są z tkanin nowych lub z odzysku, często samodzielnie barwionych. Celem Grupy jest propagowanie patchworku. Artystki prezentują prace na wystawach indywidualnych lub zbiorowych. Biorą udział w konkursach krajowych i międzynarodowych. Wcześniejsze wspólne wystawy to ,,Patchwork", ,,Patchwork Gd...

Mola - Maria Fernanda Satizabal Gothard

  Jako artystka, badam różne media, aby znaleźć odpowiedni materiał i technikę, które odpowiadają mojej ekspresji jako kobiety. Już od wczesnego dzieciństwa fascynowała mnie sztuka prekolumbijska, ponieważ jest częścią tego, kim jestem. Po drugie, sztuka rdzennych ludów zapiera mi dech w piersiach; obrazy pojawiają się jako proste linie, które łączą się z moim wewnętrznym ja. Fascynuje mnie, jak ważna jest rola kobiet w społeczności. Od początku eksplorowałam sztukę eksperymentowania w innych mediach. Moja podróż rozpoczęła się od połączenia prekolumbijskich obrazów z moimi własnymi wewnętrznymi wizjami kształtów i ikon. Odnalazłam najsilniejsze połączenie z grupą rdzennych mieszkańców zwaną Kuna (Cunas). Żyją między Kolumbią a Panamą. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam ich wzory na tkaninie zwanej molas, byłam oczarowana; natychmiast zaczęłam kolekcjonować te dzieła. Zawsze fascynował mnie sposób, w jaki wyrażają swoją kulturę w tkaninie. Tradycyjne użycie odwróconej aplikacji i pat...

"Naturalnie Patchwork"

Grupa pań z Elbląga i Gdańska przygotowała wspaniałe prace, a wernisaż w dniu 10 marca spotkał się z ogromnym zainteresowaniem.

Wernisaż Pani Marii Fernandy Satizabal Gothard, wystawa pachworków mola - 18 listopad 2024 Baccalarium

 Nietypowe prace, wręcz niesamowite.

Wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie

Dzisiejszy wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie spotkał się dużym zainteresowania, bo są tam ciekawe zdjęcia z aż dwóch wystaw. Secesja Wernisaż poprzedził wywiad który z Leaderką Klubu Miłośników Fotografii Akademii Trzeciego Wieku Elżbietą Konopacką-Romanowską prowadziła Ewelina Bladosz. Portret Seniora Aktywnego Klub Miłośników Fotografii w towarzystwie Pani Lidii Milik (Z-ca Dyrektora GOKu) w Stawigudzie i organizatorki wystaw Pani Eweliny Bladosz. wszyscy uczestnicy wernisażu

ZIMA - wystawa w bibliotece

Wczorajszy wernisaż (16 grudnia 2024) przypomniał nam że istnieje też inna zima: biała, mroźna, a nie tak jaką mamy teraz za oknami, przyjdźcie na wystawę do Biblioteki w Kortowie żeby sobie przypomnieć jak to dawniej było. Wystawę otworzyła Pani Dyrektor dr inż. Scolactyka Baran. odchodzi na emeryturę i została uhonorowana Dyplomem a także specjalnym podarunkiem wykonanym przez Anię Sell, a jest to "frezowane" jajo Strusia Nandu  Wspólne zdjęcie pod "nowoczesną" Choinką a następnie każdy z autorów swoich prac opowiedział jak i gdzie powstały Ela Szafranko odkryła w sobie nowy talent i teraz maluje akwarelami.  a Wiola Ustyjańczuk też o malarstwie i o nagrodzie którą dostała za "niższy" obraz a teraz fotografie Leszek Kuryłowicz czyli ja, opowiedziałem gdzie powstały moje zdjęcia z kolei Jacek Sztorc powiedział że nie ma "złej" pogody na zdjęcia, jego zdjęcie powstało przy dużym zachmurzeniu Darek Brzóska zaskoczył nas (lewe zdjęcie) tym że jest ...