Przejdź do głównej zawartości

Marek Hasso-Agopsowicz

Grzyby – zdjęcie wykonane podczas wędrówek z aparatem fotograficznym w okolicach Olsztyna.

Urodziłem się w 1948 roku w Gdańsku, od 1952 roku mieszkam w Olsztynie. Studiowałem na Politechnice Warszawskiej, pracowałem w biurze projektów, w wykonawstwie a następnie przez 36 lat jako pracownik naukowo-dydaktyczny na uczelni (Akademii Rolniczo Technicznej w Olsztynie, po reorganizacji Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie). Działałem na rzecz przemian społeczno-politycznych w Polsce, współpracowałem z samorządami lokalnymi nad modernizacją ochrony środowiska i zarządzania na szczeblu lokalnym. Od 2014 roku jestem emerytem.

Fotografować zacząłem w wieku 10 lat. Po rozpoczęciu studiów na Politechnice Warszawskiej zaangażowałem się w pracę jako fotoreporter w Uczelnianej Agencji Fotograficznej. W początkach lat 70-tych współpracowałem jako fotoreporter z tygodnikiem „itd”. Fotografowałem m.in. wizytę Generała de Gaulle do Polski (1967).

W 1968 roku zacząłem się wspinać i fotografować góry. Zdjęcia wysyłałem na konkursy fotograficzne. Kilka z nich uzyskało akceptację na wystawach pokonkursowych. Wystawiałem swoje zdjęcia na kilku wystawach fotograficznych.

W 1974 roku przeniosłem się do Olsztyna i wstąpiłem do Studenckiej Agencji Fotograficznej „Jamnik” na ART w Olsztynie. Fotografowałem m.in. pierwszą i drugą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski oraz powódź w Pułtusku.

W styczniu 1979 roku byłem na trzytygodniowym wyjeździe w Chinach. Z wyjazdu przywiozłem bardzo bogaty materiał fotograficzny. Po tym wyjeździe praktycznie zakończyłem ambitną działalność fotograficzną.

Do fotografii powróciłem w roku 2012, tuż przed emeryturą. Kupiłem aparat cyfrowy, zacząłem uczyć się jego obsługi i myśleć o fotografii bardziej ambitnej. Poznawałem komputerową obróbkę zdjęć. Wszedłem w środowisko olsztyńskich fotografików, od których wiele się nauczyłem i uczę się nadal. Wstąpiłem do Koła Miłośników Fotografii Akademii Trzeciego Wieku przy MOK w Olsztynie oraz Akademickiej Rezerwy Twórczej UWM w Olsztynie. Przez 2 lata byłem członkiem Stowarzyszenia Fotograficznego BLUR w Olsztynie.

Od 2014 roku prezentowałem zdjęcia na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Od 2016 roku wysyłałem zdjęcia na konkursy krajowe i międzynarodowe w Polsce, później za granicą. Uzyskiwałem akceptacje, wyróżnienia i nagrody.

W 2020 roku zostałem przyjęty w poczet członków Fotoklubu RP, a także FIAP (Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Fotograficznej) uzyskując tytuł AFRP i AFIAP. 

Marek Hasso-Agopsowicz

Olsztyn 30.11.2020 r.

Alpiniści – w 2019 roku wybrałem się z aparatem fotograficznym na spacer po Olsztynie. Zauważyłem, że Galeria Warmińska była myta z zewnątrz metodą wysokościową. Zrobiłem serię zdjęć, to jedno z nich. 

Archistruktury 1 – zdjęcie wykonane w 2016 roku podczas wędrówki z aparatem po Londynie. Uwielbiam fotografować architekturę.

Archistruktury 16 – zdjęcie wykonane w 2018 roku podczas podróży z żoną po Izraelu. Jest to architektura Hajfy.

Archistruktury 17 – zdjęcie wykonane w 2017 roku podczas wędrówki z żoną po Meksyku.

Popołudnie w Wadi Rum – zdjęcie wykonane w 2019 roku podczas wędrówko z żoną po Jordanii.

Sprzedawczyni moździerza z Kambodzy – zdjęcie wykonane w 2018 roku podczas podróży z żoną po Indochinach.

U szewca – zdjęcie wykonane w 2018 roku w Olsztynie podczas wizyty u mojego ulubionego szewca.

Komentarze

Najczęściej czytane

Świat jest Ogrodem

 Dzisiejszy wernisaż Wioletty Ustyjańczuk w Baccalarium (Kortowo) spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, przepiękne akwarele, warto je zobaczyć na dzisiejszym wernisażu wystąpił z koncertem fortepianowym Pan Zygmunt Kociniak

Wieczór poezji "Znajdę Cię w jesieni"

Wczoraj czyli 24 października 2023 w oprawie pięknych obrazów, wspaniałej muzyce Janusza Bieńkowskiego, wysłuchaliśmy wielu wierszy w wykonaniu autorów, a autorów było znacznie więcej niż na poprzednim spotkaniu. Spotkanie prowadziła Barbara Hajna, która odczytała także własne wiersze Słuchaczy przywitał Prezes Stowarzyszenia Absolwentów UWM dr inż. Bolesław Pilarek Była też niespodzianka, a mianowicie Chór Młodzieżowy Własne utwory śpiewał i grał na gitarze Janusz Bieńkowski Zaproszeni goście czytali i deklamowali swoje wiersze Na koniec odczytał swoje wiersze pan Feliks Walichnowski, oraz przypomniał sylwetkę nieżyjącego prof. Leszka Rogalskiego 

SOWA - wernisaż 5 września 2023

WERNISAŻ  Nicolaus Copernicus & A*R*T Artystyczna Rezerwa Twórcza – Pasje i Impresje Uczestnicy wystawy: Marzena Baniel, Ewa Bednarska, Maria Bentkowska, Janusz Bieńkowski, Anna Bień, Marta Bulik, Stanisław Czachorowski, Stanisława Krystyna Grabka, Marek Hasso- Agopsowicz, Antoni Jarczyk, Dobiesława Jodzio , Bożena Koper, Teresa Kosman, Barbara Kuczmarska, Leszek Kuryłowicz, Andrzej Lubecki, Marian Michałowski, Iwona Mirowska-Ibrom, Irena Olszewska, Michał Ostrowski, Tadeusz Rawa, Anna Szepelska- Sell, Elżbieta Szafranko, Elżbieta Walichnowska, Feliks Walichnowski, Wioletta Ustyjańczuk

Warmińskie Klimaty 2023

Organizatorem Foto konkursu "Warmińskie Klimaty 2023" jest Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie i Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych TOMASZKOWO  W piętnastej już edycji (czas szybko biegnie) ustalono następujące kategorie: I. CZŁOWIEK (portret, reportaż, ludzie)   II. ARCHITEKTURA (związana z regionem)  III. NATURA (krajobraz, fauna, flora- związana z regionem)  IV. „IMPRESJE Z PODRÓŻY” (można nadsyłać zdjęcia z całego świata).  V. „FOTOGRAFIA MŁODZIEŻOWA”- osobno oceniane będą zdjęcia   uczestników do lat 18 (prace można składać we wszystkich ww. kategoriach) Przysłano prawie 100 fotografii.  Zakończenie konkursu, ogłoszenie wyników i pokazanie nagrodzonych zdjęć odbyło się w piątek 27 października Zdobyłem trzecie miejsce w kategorii "Człowiek" i wyróżnienie, a poniżej moje prace "W winiarni" CYPR "Uliczny grajek" ATENY "Wspomnień czar" PIREUS          był też tort - zdjęcie jadalne Moje pozostałe prace wysłane na konkurs k

XII wernisaż grupy A R T

  Jak zwykle było wspaniale, każdy przedstawiał swoje prace, a było ich bardzo dużo, olbrzymia różnorodność, jest co podziwiać, należy wszystkim pogratulować za ich przygotowanie.  Także na antenie  radia UWM RM

Inordinato

Wczorajszy wernisaż wystawy studentów III roku I st. Edukacji Artystycznej w zakresie sztuk plastycznych Wydziały Sztuki Zadziwiające jest to że nie są to przetworzony fotografie, a grafika komputerowa Poniżej autorka plakatu Autorzy prac Prace powstały w pracowni rysunku cyfrowego pod kierunkiem dr Joanny Bentkowskiej-Hlebowicz i oczywiście wpis w kronice