Przejdź do głównej zawartości

Ewa Bednarska



Jestem emerytowanym pracownikiem Biblioteki UWM. Zawsze lubiłam rysować, szyć, robić na drutach, szydełkować i wyszywać. Towarzyszyłam mojej babci Antoninie, kiedy wyczarowywała dla mnie i moich sióstr nowe sukienki ozdobione szydełkowymi kołnierzykami i mankietami. Z uwagą obserwowałam jak tworzyła dla nas „kolekcje ubrań”, a potem w końcu sama próbowałam szyć, robić na drutach i szydełkować. Kiedy miałam już swoje mieszkanie zaczęłam tworzyć jego niepowtarzalny klimat. Ozdabiałam je własnoręcznie wykonywanymi drobiazgami. Marzyło mi się mieszkanie podobne do babcinego z koronkowymi firankami, serwetkami, gdzie unosi się zapach wspaniałych potraw i szarlotki z cynamonem. Przez lata uzbierało się sporo moich małych dzieł. Pierwszą indywidualną wystawę obrazków, wyszywanych haftem krzyżykowym, zatytułowaną „Igłą malowane” miałam w 2005 roku w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Bibliotece UWM. W marcu 2013 roku w Bibliotece Muzoteki przy ul. 1-go Maja w Olsztynie odbyła się wystawa pt. „Ewy Bednarskiej i Jadwigi Szeremety impresje wiosenne na cztery ręce”.
       




Moje haftowane obrazki prezentowałam również w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach w 2010, 2012, 2014 i 2015 roku. Był to Przegląd Pasji Twórczych Bibliotekarzy. 

Do Artystycznej Rezerwy Twórczej A*R*T* należę od początku jej powstania. Uczestniczyłam we wszystkich wystawach zbiorowych. Odbywały się one od 2011 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej, zawsze w październiku w Dzień Edukacji Narodowej. Uczestniczyłam również w zbiorowej wystawie A*R*T*- u w galerii wystawienniczej Olsztyńskiego Planetarium w kwietniu 2016 roku.  Próbowałam również swoich sił w fotografii. Razem z córką Justyną Juszkiewicz pokazałyśmy zdjęcia ze wspólnego pobytu na przepięknej greckiej wyspie Santorini. Wystawa odbyła się w czerwcu 2018 roku w Bibliotece UWM. 

Ale oprócz prezentacji swoich prac na wielu wystawach istnieje jeszcze moja mała galeria domowa. Mieszkanie to moja twierdza – tak mówi angielska sentencja. Jest dziełem jego właściciela. Kiedy już je miałam zaczęła się moja przygoda z jego urządzaniem i tworzeniem dekoracji. Bardzo to lubię do dzisiaj. To moja wielka pasja, która daje mi wiele satysfakcji i radości. Bardzo lubię moje mieszkanie. Lubię być w nim szczególnie wtedy, kiedy za oknem zimno i ciemno. A u mnie cieplutko i miło. Siedzę i tworzę nowe koronki albo wyszywam nowy obrazek. Wyczarowuję bibułowe kwiaty. Planuję co gdzie położę lub powieszę. W dużym kubku gorąca herbata. Palę świece. Piękny czas. Oaza spokoju. Tu jestem całkowicie wolna, spełniona, nigdzie się nie muszę spieszę.

Lubię zmieniać wnętrze mojego mieszkania. Nie chodzi o wyzbycie się starych rzeczy, ale zmianę, wykorzystując to co posiadam. Nie przywiązuję się do danego porządku. Ciągle coś zmieniam. Daje mi to wielką frajdę. Poddaję mieszkanie ciągłej metamorfozie. Bardzo lubię kupować drobiazgi na targach i rynkach staroci. Tyle tam jest pięknych „perełek”. Namiętnie je kupuję za drobny grosik, zbieram „po ludziach”, wiele drobiazgów też dostaję. Bardzo lubię moment, kiedy widzę jak stara torebka, pudełko czy ramka przeznaczone do wyrzucenia pięknieje w oczach, kiedy je odnawiam. Kocham moment, kiedy daję tym przedmiotom nowe życie. To taka mała misja „less waste” – czyli mniej śmieci. Nie chodzi tu bynajmniej o oszczędzanie pieniędzy, ale o ochronę środowiska, zmniejszenie panującego pędu do kupowania nowych rzeczy, ograniczenie ilości odpadów. 

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas. W roku 2020 będą to inne zapewne święta, bo czas niespokojny i „królowanie covid-19”. Nie należy jednak poddawać się tej smutnej atmosferze. Święta będą dla mnie inspiracją, aby udekorować znów pięknie mieszkanie i czuć się w nim dobrze i bezpiecznie. Świąteczne dekoracje przygotowuję wcześniej, już na początku grudnia, Tak lepiej mi wszystko przemyśleć i zaplanować, no i dłuższy czas mogę cieszyć się z bliskimi atmosferą świąt.

W tym roku (2020_ nie odbyła się nasza 10 wystawa A*R*T*- u. Każdy z nas jednak planuje z wyprzedzeniem, co pokaże na następnej wystawie. Ja przygotowałam na nią trzy obrazy. To trzy kobiety. Jedna jest tancerką, a dwie grają na trąbkach. 

Ewa Bednarska
Olsztyn, 4 grudnia 2020 r.











Komentarze

Najczęściej czytane

Zapowiedź wystawy ,,Naturalnie patchwork", marzec 2025

Grupa " Patchwork Cokolwiek Pomorski" Patchwork Cokolwiek Pomorski to nieformalna grupa powstała w 2016 roku w Gdańsku. Członkinie raz w miesiącu spotykają się, by wspólnie szyć patchworki i quilty, uczyć się wzajemnie, poznawać nowe techniki i miło spędzać czas. Patchwork to metoda szycia, w której łączy się małe kawałki różnych tkanin w większą całość, tworząc nowy wzór. Quilt to przepikowane dwie tkaniny, z ociepliną w środku. Górna warstwa często jest patchworkiem. Członkinie grupy tworzą prace wspólne i indywidualne, użytkowe oraz artystyczne. Każda osoba ma swoje ulubione metody szycia i niepowtarzalne podejście do tworzenia prac. Tradycyjne i artystyczne patchworki tworzone są z tkanin nowych lub z odzysku, często samodzielnie barwionych. Celem Grupy jest propagowanie patchworku. Artystki prezentują prace na wystawach indywidualnych lub zbiorowych. Biorą udział w konkursach krajowych i międzynarodowych. Wcześniejsze wspólne wystawy to ,,Patchwork", ,,Patchwork Gd...

Mola - Maria Fernanda Satizabal Gothard

  Jako artystka, badam różne media, aby znaleźć odpowiedni materiał i technikę, które odpowiadają mojej ekspresji jako kobiety. Już od wczesnego dzieciństwa fascynowała mnie sztuka prekolumbijska, ponieważ jest częścią tego, kim jestem. Po drugie, sztuka rdzennych ludów zapiera mi dech w piersiach; obrazy pojawiają się jako proste linie, które łączą się z moim wewnętrznym ja. Fascynuje mnie, jak ważna jest rola kobiet w społeczności. Od początku eksplorowałam sztukę eksperymentowania w innych mediach. Moja podróż rozpoczęła się od połączenia prekolumbijskich obrazów z moimi własnymi wewnętrznymi wizjami kształtów i ikon. Odnalazłam najsilniejsze połączenie z grupą rdzennych mieszkańców zwaną Kuna (Cunas). Żyją między Kolumbią a Panamą. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam ich wzory na tkaninie zwanej molas, byłam oczarowana; natychmiast zaczęłam kolekcjonować te dzieła. Zawsze fascynował mnie sposób, w jaki wyrażają swoją kulturę w tkaninie. Tradycyjne użycie odwróconej aplikacji i pat...

"Naturalnie Patchwork"

Grupa pań z Elbląga i Gdańska przygotowała wspaniałe prace, a wernisaż w dniu 10 marca spotkał się z ogromnym zainteresowaniem.

Wernisaż Pani Marii Fernandy Satizabal Gothard, wystawa pachworków mola - 18 listopad 2024 Baccalarium

 Nietypowe prace, wręcz niesamowite.

Wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie

Dzisiejszy wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie spotkał się dużym zainteresowania, bo są tam ciekawe zdjęcia z aż dwóch wystaw. Secesja Wernisaż poprzedził wywiad który z Leaderką Klubu Miłośników Fotografii Akademii Trzeciego Wieku Elżbietą Konopacką-Romanowską prowadziła Ewelina Bladosz. Portret Seniora Aktywnego Klub Miłośników Fotografii w towarzystwie Pani Lidii Milik (Z-ca Dyrektora GOKu) w Stawigudzie i organizatorki wystaw Pani Eweliny Bladosz. wszyscy uczestnicy wernisażu

ZIMA - wystawa w bibliotece

Wczorajszy wernisaż (16 grudnia 2024) przypomniał nam że istnieje też inna zima: biała, mroźna, a nie tak jaką mamy teraz za oknami, przyjdźcie na wystawę do Biblioteki w Kortowie żeby sobie przypomnieć jak to dawniej było. Wystawę otworzyła Pani Dyrektor dr inż. Scolactyka Baran. odchodzi na emeryturę i została uhonorowana Dyplomem a także specjalnym podarunkiem wykonanym przez Anię Sell, a jest to "frezowane" jajo Strusia Nandu  Wspólne zdjęcie pod "nowoczesną" Choinką a następnie każdy z autorów swoich prac opowiedział jak i gdzie powstały Ela Szafranko odkryła w sobie nowy talent i teraz maluje akwarelami.  a Wiola Ustyjańczuk też o malarstwie i o nagrodzie którą dostała za "niższy" obraz a teraz fotografie Leszek Kuryłowicz czyli ja, opowiedziałem gdzie powstały moje zdjęcia z kolei Jacek Sztorc powiedział że nie ma "złej" pogody na zdjęcia, jego zdjęcie powstało przy dużym zachmurzeniu Darek Brzóska zaskoczył nas (lewe zdjęcie) tym że jest ...