Przejdź do głównej zawartości

Teresa Kosman





Teresa Kosman, emerytowana nauczycielka akademicka Wydziału Nauk Społecznych UWM. Od 2009 r. realizuje swoje, od zawsze odkładane, pasje malarskie. Ostatnio, tematyką prac malarskich, są głównie portrety. 

W roku 2020 namalowała portret Rektora UWM, który ozdobił Galerię w Sali Senatu i portret Kolegi z Grupy A*R*T oraz kilka obrazów przedstawiających sceny rodzajowe do wystawy tematycznej z okazji 75-lecia Osadnictwa na Warmii i Mazurach. Wystawa była eksponowana wiosną 2020 r. w Starostwie Powiatu Olsztyńskiego.




                                                                                           To nie kolory drżą,

                                                                                           to artysta drży w ekstazie przy

                                                                                           swojej palecie – Marc Chagall

 

To nie kolory drżą

Dr Teresę Kosman, doktor nauk humanistycznych, od dziecka fascynowało światło, godzinami mogła oglądać chmury, intrygowała ją ich tajemniczość, ostrząc zmysły, wyrabiając poczucie piękna, kształtując uważność i wrażliwość. Z zachwytem obserwowała ojca rysującego portrety i wykonującego pocztówki świąteczne i marzyła, by pójść w jego ślady. Jakąż radość sprawiły jej pierwsze kredki, ofiarowane przez niego na urodziny! Rysowanie stało się dla niej sposobem na radzenie sobie w życiu, a tworzony barwny świat dawał odskocznię od szarej rzeczywistości.

Już w wieku szkolnym zauważono jej zdolności plastyczne i zaproponowano  ilustrowanie kroniki szkolnej. W wieku nastoletnim miłość do sztuki zrodziła w niej marzenie o kształceniu plastycznym, ale los chciał inaczej – ukończyła liceum ogólnokształcące, Uniwersytet Warszawski Wydział Pedagogiki i Psychologii. W 1974 roku podjęła pracę naukowo-dydaktyczną w Zakładzie Psychologii WSP, a od 1999 na Wydziale Nauk Społecznych UWM w Olsztynie. W głębi duszy czuła jednak, że nadejdzie kiedyś czas na realizacje wrodzonych pasji i malarskich marzeń.

I ten czas pojawił się na emeryturze, przy czym rozwój pasji rozpoczął się niemal od zera. Bo nie cel jest tu jednak najważniejszy, a droga, po której przyszło jej podążać. Długie godziny spędzone przy sztaludze, poznawanie podstawowych technik i środków malarskich, kadrowanie, rozpoznawanie rodzajów światła i jego wybór, uzyskiwanie głębi, perspektywy, proporcji itp., do wszystkiego, metodą prób i błędów, artystka musiała dojść sama. Nie są jej obce publikacje na temat malarstwa, uczestnictwo w warsztatach, plenerach, jak też podpatrywanie innych, pozwalające wyrobić opinię, wyciągać wnioski, uczyć się. Chętnie odwiedza galerie sztuki w Olsztynie i innych miastach Polski oraz Europy, a także, stosunkowo niedawno, mogła obejrzeć galerie w Nowym Jorku i Toronto.

Teresa Kosman od 2010 roku jest członkiem Grupy Plastyków Artystyczna Rezerwa Twórcza A*R*T  przy Stowarzyszeniu Absolwentów UWM. Maluje obrazy w technice akrylu, oleju i pastelu. Tematem są portrety, sceny rodzajowe i pejzaże, chętnie też fotografuje architekturę i przyrodę. Największym jednak zainteresowaniem obdarza człowieka, jest dla niej nie tylko źródłem psychologicznego poznania, ale też malarskiej inspiracji. Portret to wyzwanie, które Teresa Kosman realizuje w sposób zaskakująco trafny i sugestywny. Jej prace są niezwykle ekspresyjne, w soczystej palecie barw, malowane zamaszyście i pewnie. Autorka sięga głęboko do duszy portretowanej osoby. Jak sama mówi, maluje to, co dyktuje jej serce, maluje portrety rodzinne z miłości do wnucząt i bliskich, maluje z przyjaźni i szacunku dla przyjaciół i znajomych. Jak twierdzi, portretowanie jest indywidualnym zapisem emocji, których doświadcza w relacji z człowiekiem, jest dodatkowym źródłem psychologicznego poznania. Stara się znaleźć cechy charakterystyczne dla portretowanej osoby, dlatego chętnie maluje ludzi, których zna. Można powiedzieć, że portretując ich, dowodzi nie tylko talentu, ale zainteresowania, szacunku i całej gamy ciepłych uczuć z akceptacją, przyjaźnią bądź miłością na czele. Gdy uda się jej wyrazić emocje i uczucia modela, odczuwa radość, a kiedy model jest zadowolony, dochodzi motywująca satysfakcja.

Jako wyróżnienie Teresa Kosman traktuje możliwość sportretowania dwóch Rektorów UWM, ich portrety znajdują się w stałej ekspozycji Sali Senatu UWM. Wśród portretowanych ludzi kultury Olsztyna znalazła się m.in. Ewa Cichocka, wokalistka zespołu "Czerwony Tulipan" – „Byłam naprawdę zaszczycona faktem, że Pani Teresa chciała mnie namalować. Wszystkie portrety są ciepłe, bo ona uwielbia ludzi. To jest cudowne”. Także ja, olsztyńska pisarka, jestem zachwycona swoim portretem. Jestem z nim bardzo związana, bo jest taki radosny.

Gdy patrzę na obraz Teresy Kosman, przedstawiający kobiety objuczone walizkami, tobołami i zrolowanymi kocami, pamięć przywołuje podobne obrazy, opisane przeze mnie w książce "Zakrętasy. Dzieje mieszkańców Gurkeln-Górkła" o wielkiej ucieczce ludności cywilnej Prus Wschodnich przed zbliżającą się Armią Czerwoną

Dotychczas Teresa Kosman zorganizowała sześć wystaw indywidualnych, brała udział w wielu wystawach zbiorowych, kilkunastu plenerach malarskich, przeglądach i konkursach. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Za największe osiągnięcie malarskie uznaje się m.in. II nagrodę za pracę "W Dolistowie nad Biebrzą. Ranny obchód" w Ogólnopolskim Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej "Pejzaż ojczysty" Skierniewice 2010, wyróżnienie za „Autoportret z konwaliami” w II Przeglądzie Sztuki Nieprofesjonalnej Kobiet „Kobiece Impresje” w GOK Dywity 2010, nagrodę w dziedzinie malarstwa ART, Finał MOK w Olsztynie 2012 i wyróżnienie Akademii Nikona za fotografię pt.: „Toronto, widok z ON Tower” z 10 października 2018 roku, zamieszczoną na FB 25 października 2018 roku.

 Największa wystawa indywidualna zatytułowana "Portrety – każdy ma swoją historię" w Galerii Rynek w marcu 2013 roku uświetniła jubileusz 660-lecia istnienia Olsztyna. Było to wydarzenie ukazujące w sposób malarski ponad 30. mieszkańców miasta, przedstawicieli olsztyńskiego środowiska nauki, kultury i polityki oraz przyjaciół, znajomych i członków rodziny artystki. „Wystawa cieszyła się wielką popularnością wśród odwiedzających i zapisała się w historii Galerii Rynek jako wydarzenie szczególne", pisano w prasie. Prof. Eugeniusz Geno Małkowski, malarz, którego również portretowała, powiedział: „To niezwykłe, że kobieta bez szkoły dała sobie radę z takim przedsięwzięciem”. Podczas wernisażu Prezydent Olsztyna uhonorował Teresę Kosman, nazywając ją mistrzynią portretu i pejzażu i odnosząc się z wyrazami uznania i podziękowaniem "za niezwykle twórczą obecność w pejzażu kulturalnym Olsztyna”. Natomiast 7 maja 2019 roku, podczas wernisażu 6. wystawy indywidualnej  pt.: „Portrety” artystka otrzymała, w imieniu samorządu i mieszkańców miasta, od Prezydenta Olsztyna List Gratulacyjny z podziękowaniem za rozwijanie pasji malarskiej i doskonalenie sztuki plastycznej, a od Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM Akt Uznania za działalność rozpowszechniania sztuki w środowisku uczelni i miasta oraz urzeczywistnianiu celów stowarzyszenia w dziedzinie promocji historii.

Cieszy mnie, że Teresa Kosman żyje w przyjaźni ze światłem.

 Helena Piotrowska                                                                                                                          

 







to artysta drży w ekstazie przy swojej palecie

Tematyka malarstwa Teresy Kosman jest rozległa: przyroda, kwiaty, zwierzęta, jednak najważniejszym motywem są portrety, to właśnie w nich autorka realizuje się jako malarka. Czasem wydaje się, że osobę portretowaną otacza szczególnym kultem, tak, jakby chciała oddać należną jej cześć za misję pełnioną w swoim życiu.

W treści przekazu sporadycznie zobaczymy symbole. Nie zobaczymy też stałych elementów czy metafor, ale realizm. Wydaje się, że to właśnie on przyczynia się do wciąż zwiększającej się liczby miłośników i odbiorców takiego malarstwa. Całości przekazu dopełnia wręcz obsesyjna uwaga malarki, skierowana na oczy, które gdzieś pędzą, myślą, śpiewają, tańczą albo śmieją się. Wędrówka po zakamarkach portretu zawsze dostarcza mi psychologicznej, intelektualnej i estetycznej przyjemności. W każdej malarskiej pracy zamknięta jest jej pasja: trud i radość tworzenia.

Obrazy Teresy Kosman budziły mnie niejeden raz. Przyspieszały na tyle bicie serca, że słyszałam w skroniach szum krwi. Boję się zamieniać je w słowa, ale... to się już stało. Prezentowane ostatnio  płótna, na wystawach zatytułowanych "Osadnictwo powojenne w Olsztynie"  oraz  "Spopieleni", nie przyniosły mnie, dziecku wojny, ukojenia, ale wielce wzruszyły i poruszyły. Powstałe wiersze są jakby ich ilustracją, a dla ofiar wojny mogą być swoistym requiem.

XXX

wierszu

wydobyty z pamięci dziecka wojny

wznieś się i rozwiń bandaże

zabliźnionych ran i ocalałych zmysłów

wydobądź z jarzma gór rzeki prawdy

nie znające zmyleń

żyj jak czerwony mak na ocalałej ziemi

nim na kamienne słupy ciemnego pożądania

spadną łzy i zgaszą w zarodku iskry nienawiści

nie umieraj

nie milcz



zmęczonym brukiem człapię

za tobą

niema

na odludziu

nietutejsza już matko

zanurzona w modlitwie

i wystrojona w niebotyczność

na wieki

 

pragnę zobaczyć

głodne miłości twoje oczy

wyżebrać skargi

spokojny sen

przebaczenie

 

matko wojenna

jedyna

ostatnia



Wyrosła na gruzach

 

tam gdzie wojenne zjawy

przyjęły postać pozornej martwoty

brzoza głosi wiosenne monologi

o barwach świata

soki istnienia płyną

ku cukrowym obłokom

 

rozwijaj się życie

nie wymykaj

biegnij

wyprzedzaj zło

i nawet w potrzasku

zarażonego świata

zwyciężaj

Hanna Fogel




Komentarze

Najczęściej czytane

Świat jest Ogrodem

 Dzisiejszy wernisaż Wioletty Ustyjańczuk w Baccalarium (Kortowo) spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, przepiękne akwarele, warto je zobaczyć na dzisiejszym wernisażu wystąpił z koncertem fortepianowym Pan Zygmunt Kociniak

Wieczór poezji "Znajdę Cię w jesieni"

Wczoraj czyli 24 października 2023 w oprawie pięknych obrazów, wspaniałej muzyce Janusza Bieńkowskiego, wysłuchaliśmy wielu wierszy w wykonaniu autorów, a autorów było znacznie więcej niż na poprzednim spotkaniu. Spotkanie prowadziła Barbara Hajna, która odczytała także własne wiersze Słuchaczy przywitał Prezes Stowarzyszenia Absolwentów UWM dr inż. Bolesław Pilarek Była też niespodzianka, a mianowicie Chór Młodzieżowy Własne utwory śpiewał i grał na gitarze Janusz Bieńkowski Zaproszeni goście czytali i deklamowali swoje wiersze Na koniec odczytał swoje wiersze pan Feliks Walichnowski, oraz przypomniał sylwetkę nieżyjącego prof. Leszka Rogalskiego 

SOWA - wernisaż 5 września 2023

WERNISAŻ  Nicolaus Copernicus & A*R*T Artystyczna Rezerwa Twórcza – Pasje i Impresje Uczestnicy wystawy: Marzena Baniel, Ewa Bednarska, Maria Bentkowska, Janusz Bieńkowski, Anna Bień, Marta Bulik, Stanisław Czachorowski, Stanisława Krystyna Grabka, Marek Hasso- Agopsowicz, Antoni Jarczyk, Dobiesława Jodzio , Bożena Koper, Teresa Kosman, Barbara Kuczmarska, Leszek Kuryłowicz, Andrzej Lubecki, Marian Michałowski, Iwona Mirowska-Ibrom, Irena Olszewska, Michał Ostrowski, Tadeusz Rawa, Anna Szepelska- Sell, Elżbieta Szafranko, Elżbieta Walichnowska, Feliks Walichnowski, Wioletta Ustyjańczuk

Warmińskie Klimaty 2023

Organizatorem Foto konkursu "Warmińskie Klimaty 2023" jest Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie i Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych TOMASZKOWO  W piętnastej już edycji (czas szybko biegnie) ustalono następujące kategorie: I. CZŁOWIEK (portret, reportaż, ludzie)   II. ARCHITEKTURA (związana z regionem)  III. NATURA (krajobraz, fauna, flora- związana z regionem)  IV. „IMPRESJE Z PODRÓŻY” (można nadsyłać zdjęcia z całego świata).  V. „FOTOGRAFIA MŁODZIEŻOWA”- osobno oceniane będą zdjęcia   uczestników do lat 18 (prace można składać we wszystkich ww. kategoriach) Przysłano prawie 100 fotografii.  Zakończenie konkursu, ogłoszenie wyników i pokazanie nagrodzonych zdjęć odbyło się w piątek 27 października Zdobyłem trzecie miejsce w kategorii "Człowiek" i wyróżnienie, a poniżej moje prace "W winiarni" CYPR "Uliczny grajek" ATENY "Wspomnień czar" PIREUS          był też tort - zdjęcie jadalne Moje pozostałe prace wysłane na konkurs k

Wystawa "W świecie przedmiotów"

 Wczorajszy wernisaż spotkał się z dużym zainteresowaniem, jest co oglądać. Trzeba to koniecznie zobaczyć bo wystawa jest tylko do 22 stycznie w Starym Ratuszu. Poniżej fotorelacja na koniec autor fotorelacji ze swoim zdjęciem

Inordinato

Wczorajszy wernisaż wystawy studentów III roku I st. Edukacji Artystycznej w zakresie sztuk plastycznych Wydziały Sztuki Zadziwiające jest to że nie są to przetworzony fotografie, a grafika komputerowa Poniżej autorka plakatu Autorzy prac Prace powstały w pracowni rysunku cyfrowego pod kierunkiem dr Joanny Bentkowskiej-Hlebowicz i oczywiście wpis w kronice